Ruch pro-life – to musisz wiedzieć

Rajd dla Życia powstał jako inicjatywa wywodząca się z ruchu pro-life, którego głównym celem jest ochrona ludzkiego życia na każdym jego etapie. Edukacja i uświadamianie społeczeństwa są tutaj kluczowe. Bez świadomości, jak dużym zagrożeniem jest aborcja czy eutanazja, nie można będzie we właściwy sposób podchodzić do wartości, jaką jest ludzkie życie. Pozytywny przekaz, jaki niesie ruch pro-life inspiruje, zaraża innych i sprawia, że można zobaczyć jasne strony ziemskiego życia.

Podstawowe poglądy osób przynależących do ruchu pro-life

  • Życie ludzkie rozpoczyna się w momencie poczęcia.
  • Każdy ma prawo do życia.
  • Życie trzeba szanować, niezależnie od tego, w jakiej fazie rozwoju się znajduje.
  • Aborcja jest szkodliwa dla zdrowia kobiety.

W ruch pro-life zaangażowane są zarówno osoby wierzące, jak i niewierzące, dlatego w kilku kwestiach występują różnice światopoglądowe. Członkowie ściśle związani z nauką Kościoła zalecają stosowanie naturalnych metod antykoncepcji lub wstrzymanie się od stosunku seksualnego, jeżeli para nie jest gotowa na dziecko. Natomiast osoby niewierzące dopuszczają zastosowanie nowoczesnych środków antykoncepcyjnych jako formy pozwalającej na zminimalizowanie ryzyka zajścia w niechcianą ciążę.

Warto także przeczytać, co na temat ruchu pro-life mówi Ewa Kowalewska, prezes Forum Kobiet Polskich i przedstawicielka Human Life International – Polska - https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,385,czym-jest-ruch-pro-life-rozmowa.html.

Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych

Pierwsze ruchy antyaborcyjne zostały zapoczątkowane w latach 50. XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne chciało zdelegalizować aborcję na życzenie. W latach 60. i 70. aborcja została okrzyknięta przez Elizabeth Cady Stanton i inne przywódczynie sufrażystek i ruchu abolicjonistycznego jako największe zło.

W 1976 roku amerykański Kongres przyjął poprawkę Hyde’a, której efektem było powstrzymanie Medicaid oraz innych funduszy federalnych przed finansowaniem aborcji.

W 2010 roku w Stanach Zjednoczonych przyjęto szereg regulacji ograniczających aborcję, a kilka stanów zdelegalizowało możliwość jej wykonania, gdy płód jest w 20. tygodniu.

2018 i 2019 rok był przełomowy dla kwestii aborcyjnych. We wszystkich 50 stanach odbyły się marsze pro-life. W ślad za Amerykanami poszły także inne kraje na całym świecie, w tym Polska.

Ruch pro-life w Polsce

W Szczecinie cyklicznie, każdego roku odbywa się marsz propagujący poglądy osób przynależących do ruchu pro-life. Jest to największe wydarzenie tego typu w Polsce. Można o nim przeczytać tutaj: http://www.radiomaryja.pl/informacje/szczecin-wyrusza-dzis-17-marsz-dla-zycia-najwiekszy-marsz-pro-life-w-polsce/.

24 marca został ustanowiony jako Narodowy Dzień Życia. To święto uchwalił w 2004 roku Sejm. Ważne jest, aby szczególnie w tym dniu pomyśleć o odpowiedniej ochronie życia. W związku z tym wydarzeniem, 21 marca organizowana jest każdego roku pielgrzymka polskich obrońców życia na Jasną Górę.

Więcej o ruchu pro-life dowiesz się na stronie https://pro-life.pl/.

mouseover